SREBRNI DOLOMITI PD SLOVENJ GRADEC

Avg 10, 2018

V petek in soboto, 20. in 21. julija je PD Slovenj Gradec izvedlo planinsko turo v Dolomite. Tokrat že 25. leto zaporedoma – srebrni jubilej.

Ko smo leta 1989 zaključevali naše šolanje vodnikov, so nam naši voditelji hvalili lepote Dolomitov. Iskal sem podatke in leta 1994 nam je s pomočjo našega vodnika Mihaela Zajec uspela osvojitev Marmolade (3343 m.n.v), najvišjega vrha Dolomitov. Pri vožnji čez slikovite prelaze so me Dolomiti takoj prevzeli. Tako smo naslednje leto začeli z načrtnim osvajanjem Dolomitov najprej po ferratah, čez pet let pa tudi po lažjih turah za manj izkušene planince. Vsako leto smo bili v drugi dolomitski skupini in tako obiskali skoraj vse skupine: Sixtinske Dolomite, grupo Gaisler, grupo Sella, grupo Rosengarten, Latamar, Ritten, Schlern, grupo Pala, seveda Tofane, grupo Shiara, bili smo tudi tri leta v grupi Brenta, prav tako smo bili parkrat na Dolomitih Picolo okoli severnega dela Gardskega jezera, pa tudi v Avstriji na t.i. Lienških Dolomitih. Vsaka tura je bila unikat in ni bila v taki obliki nikoli opisana.

Letos smo se podali na ferrato Micheli Strobl na goro Punta Fiammes (2240 m.n.v) severno od Cortine d’Ampezzo. To ferrato smo doslej preplezali enkrat v letu 1995. Tehnično je zahtevna, precej izpostavljena, zavarovana pa je z jeklenicami, klini  in eno malo daljšo lestvijo. Vzpona po ferrati je 520 m skoraj navpično, skupnega vzpona pa 940 m. med vzpenjanjem in na vrhu smo nagrajeni s čudovitim razgledom na Cortino d’Ampezzo pod nami in seveda sosednje gore.

Lahka skupina se je v tem času podala po lepi zelo razgledni poti Sentiero Turista na čudovito gor Monte Pianno (2325 m.n.v) – gora muzej. Tu na planoti na, ki jo po vrhu prehodiš v 15 minutah, je v 1. svetovni vojni izgubilo živlenje več kot 14000 vojakov na obeh straneh. Po vrhu se sprehajaš med strelskimi jarki in rovi ter mnogimi spomeniki in spominskimi obeležji. V koči Bossi, tik pod vrhom, se lahko okrepčaš, na voljo pa je tudi kar precej literature o tej gori. Po ogledu vsega tega smo se spustili do jezera Antorno in naprej do jezera Misurina, kjer smo počakali na avtobus s planinci, ki so bili na ferrati. Spali smo na koči Auronzo.

Drugi dan se je že začel bolj klavrno. Že pred zajtrkom je bilo par močnih nalivov in takoj smo vedeli, da z našem 6-7 urnim spustom v sosednjo dolino proti mestu Sixten ne bo nič. Zato smo na koči naredili krajšo slovesnost ob 25-letnici naših romanj v Dolomite. Na slovesnosti mi je šef koče podaril obsežno knjigo o tem delu Dolomitov in ljudeh, ki so od leta 1874 do leta 2014 zaznamovali življenje na tem koščku raja. Tudi to je znak, da naš prispevek v osvajanju Dolomitov ni mali.

Na povratku smo si ogledali še pokopališče avstrijskih vojakov pod Monte Pianom, kjer je pokopanih tudi 7 Slovencev, šli smo do izvira Drave, seveda pa nismo izpustili že tradicionalne pice v piceriji na italijansko-avstrijski meji.

Tako je zaključeno zelo uspešno obdobje naših pohodov v Dolomite. Verjamem, da bomo v našem društvu prav tako uspešno nadaljevali z osvajanjem Dolomitov še naprej in prav nič neverjetnega ne bi bilo, če bi nekdo čez 25 let nekaj podobnega zapisal ob 50 letnici Dolomitiv – zlatem jubileju, saj planinci tako hočejo. In planinci imajo vedno prav!

Pripravil:
Vanč Hartman

Pridružite se nam

Vabimo vas, da si ogledate seznam prihajajočih pohodov in dogodkov in se nam pridružite. 

Energetsko sanacijo planinske koče pod Kremžarjevim vrhom sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.

O nas

Planinsko društvo Slovenj Gradec ima bogato in dolgoletno tradicijo. Leta 1919 je bil pod okriljem matice v Ljubljani 28 podružnic, ki se jim je pridružila 29 – Slovenjegraška. V planinskem društvu Slovenj Gradec aktivno deluje gospodarska komisija, ki skrbi za   koci: »Koca pod Kremžarjevim vrhom« in »Grmovškov dom pod Veliko Kopo«. Z veliko truda in požrtvovalnega dela  planincev se vzdržujeta in obnavljata koci.